Prince George Road Runners / Zone 8 - Cariboo-North East
Cross Country Running Series for Fall, 2005.


Date: Sept. 17, 2005 Senior boys and open male classes ran 7.5 km. Elementary class students ran 2.5 km.
All other classes ran 5.0 km.
Event: Rivers Trail Run

Elem -1994 & later

Male
Name Placing School Stick#
Time Pace (per Km.)
Sean Gaiesky 1st Foothills 1 11:02 4:24
Alexander Nemethy 2nd McLeod -Vand. 2 11:13 4:29
Austin Bartell 3rd Foothills 4 13:15 5:18
Ryan Gaiesky 4th Foothills 7 15:19 6:07
Female
Name Placing School Stick# Time
Pace (per Km.)
Jessica Wiens 1st E.D.S. 3 12:08 4:51
Natasha Loseth 2nd Malaspina 5 13:35 5:26
Shayna Loseth 3rd Malaspina 6 13:38 5:27

Bantam -1992, 93

Male
Name Placing School Stick#
Time Pace (per Km.)
Nick MacLean 1st Correlieu 16 22:11 4:26
James Joyce 2nd Correlieu 25 23:47 4:45
Chris Yule 3rd DP Todd 32 25:07 5:01
Kevin Gaiesky 4th Foothills 36 26:05 5:13
Female
Name Placing School stick# Time
Pace (per Km.)
Stephanie Abbott 1st Lakewood Jr. 39 26:38 5:19
Ali Borque 2nd Lakewood Jr. 48 32:24 6:28
Kirsten Greene DNF Lakewood Jr.

Junior -1990, 91

Male
Name Placing School Stick#
Time Pace (per Km.)
Mike Hart 1st Lakewood Jr. 9 19:11 3:50
Chris Dinsdale 2nd Correlieu 10 19:40 3:56
Josh Roberts 3rd C.S.S. 11 20:08 4:01
Curtis Pizzey 4th C.S.S. 12 20:28 4:05
Kris Gaiesky 5th DP Todd 14 21:19 4:15
Stephan Cluff 6th DP Todd 18 22:34 4:26
Kit Moran 7th DP Todd 19 22:35 4:31
Female
Name Placing School Stick# Time
Pace (per Km.)
Jillian Newmann 1st DP Todd 20 23:02 4:36
Steph. Von Hohn 2nd Correlieu 21 23:18 4:39
Alexis Thornhill 3rd PGSS 22 23:21 4:40
Chelsea Knutson 4th Correlieu 23 23:23 4:40
Jessica Gagne 5th Correlieu 24 23:38 4:43
Larissa Bartell 6th Lakewood Jr. 26 23:48 4:45
Leah Blezard 7th Correlieu 28 24:07 4:49
Kari Hawn 8th Correlieu 31 25:00 5:00
Kristen Loseth 9th CHSS 33 25:11 5:02

Senior -1987, 88, 89



Male
Name Placing School Stick#
Time Pace (per Km.)
Ross Wiens 1st N.V.S.S. 45 29:03 3:52
Quinn Checkley 2nd DPSS 51 35:13 4:41
Alex Coulombe 3rd DPSS 54 38:00 5:04
Female
Name Placing School Stick# Time
Pace (per Km.)
Carmen Hansford 1st Duchess Park 17 22:20 4:28
Shayla Stewart 2nd CHSS 34 25:34 5:06



Open -1966 to 1987

Male
Name Placing School Stick#
Time Pace (per Km.)
David Roulston 1st 35 25:44 3:26
Tom Wallace 2nd 38 26:29 3:32
Cory Watts 3rd 40 27:05 3:36
Nicholas Bartell 4th UNBC 43 27:58 3:43
Barry Nacahara 5th 46 30:36 4:04
Ben Heemskerk 6th UNBC 47 30:37 4:05
Jim Cienge 7th UNBC 53 37:45
Female
Name Placing Stick# Time
Pace (per Km.)
Anita O’Brien 1st 13 20:32 4:06
Jen Psyllakis 2nd UNBC 15 21:25 4:17
Leanne Helkenberg 4th UNBC 27 23:52 4:46
Jen Crain 5th UNBC 29 24:21 4:52
Erin Carlson 3rd UNBC 30 24:34 4:54
Monika Gorzelak 6th UNBC 44 28:10 5:38


Masters -1956 to 1965 and Gr. Masters -Prior to 1955

Male
Name Placing Stick#
Time Pace (per Km.)
Brian Martinson 1st 41 27:44 3:42
Fergus MCNAB 2nd 49 32:35 4:20
BobLoseth 3rd 50 33:50 4:30
Kelly Sharp 4th 52 35:18 4:42
Larry Rowe 5th 54 41:45 5:34
Female
Name Placing Stick# Time
Pace (per Km.)
Suzanne Sharp 1st 37 26:07 5:13
Debbie Rowe (ran 2.5 km.) 8 18:04 7:13


If there are any errors in these results please contact Chris Budac at Duchess Park 563-7124 or cbudac@sd57.bc.ca (a few of the Elementary students’ times are approxemated)
Thanks to: Dick Voneugen for operating the clock; Brian Martinson for bringing a clock; Brad Cramer for handing out sticks at the finish line, setting up, and for cleaning up after the race; Nory Saltman for registration, selection of prize recipients, marking the course, taking registrations, announcing race instructions, etc.